Obilježili smo Dan ružičastih majica

Autor: Kristina Perić, 5. 3. 2024.

Dan ružičastih majica obilježava se svake godine kako bi se podigla svijest o problemima vezanim uz vršnjačko nasilje.  Ovaj dan ima duboko emocionalno značenje i simboliku te predstavlja priliku da se zajednica ujedini u borbi protiv nasilja i za promicanje kulture prihvaćanja i podrške.

Ružičasta majica postala je simbol podrške žrtvama vršnjačkog nasilja nakon jednog incidenta koji se dogodio u Kanadi 2007. godine. Tog dana jedan učenik je bio zlostavljan zbog toga što je nosio ružičastu majicu. U znak podrške i solidarnosti s njim, nekoliko njegovih školskih kolega odlučilo je nositi ružičaste majice kako bi pokazali da nasilje nema mjesta u njihovoj školi i zajednici.

Svake godine, ljudi diljem svijeta oblače ružičaste majice kako bi podigli svijest o problemima nasilja među mladima i ohrabrili ljude da se bore za sigurno i poticajno okruženje za sve. Ovaj dan nije samo prilika da se nosi ružičasta odjeća, već i da se aktivno angažiramo u promicanju pozitivnih vrijednosti kao što su empatija, poštovanje i tolerancija.

Važno je shvatiti da vršnjačko nasilje nije samo fizičko, već može biti i verbalno, emocionalno ili digitalno. Dan ružičastih majica pruža priliku da se o tim problemima otvoreno razgovara i da se potiču pozitivne promjene u društvu.

Učenici 5. c Dan ružičastih majica obilježili su razgovorom o ovoj temi te izradom plakata s poticajnim mislima protiv vršnjačkoga nasilja.

Marija Jurić, prof.

« Srpanj 2024 »