Autor: Kristina Perić, 8. 3. 2024.

Od 2007. godine zadnju srijedu u mjesecu veljači obilježava se dan ružičastih majica, kao dan kada se borimo protiv vršnjačkog nasilja (bulinga).

2007. godine, u Novoj Škotskoj, učenici David Shepherd, Travis Price i nekoliko njihovih prijatelja vidjeli su kako je mlađi učenik doživio buling jer je nosio ružičastu majicu. Majka mu je imala rak, te je obukao ružičastu majicu u znak podrške majci i radi toga doživio buling.

David i Travis znali su kako moraju učiniti nešto kako bi pokazali da vršnjačko nasilje nije u redu.

Odlučili su kupiti hrpu ružičastih majica i dati ih drugim učenicima da ih obuku. Do kraja tjedna, većina učenika u školi je nosila ružičastu majicu kako bi pružili podršku dječaku koji je bio žrtva vršnjačkog nasilja.

I učenici 6.a i 8.a razreda su sa svojim razrednicama obilježili dan ružičastih majica kako bi osvijestili i sebe i druge o opasnostima vršnjačkog nasilja. Crtali su ružičaste majice, obukli se ružičasto na dan ružičastih majica i poslali svoje poruke protiv bulinga.

Ovakvim aktivnostima iz godine u godinu educiramo učenike, potičemo ih na borbu protiv vršnjačkog nasilja, učimo ih da trebaju ustati protiv nasilja i reći ne nasilju, uraditi ono što je u njihovoj mogućnosti, te biti svjesni činjenice da i oni svojim doprinosom, koliko se možda činio malenim, mogu pomoći stvaranju boljeg svijeta, gdje nasilje zamjenjuje poštovanje i prijateljstvo.

Dijana Penava, učitelj mentor

Ivana Kozić, učitelj mentor