Svjetski dan čitanja bajki

Autor: Kristina Perić, 25. 3. 2024.

Svjetski dan čitanja bajki obično se slavi u ožujku svake godine. Ovaj dan posvećen je promicanju čitanja i pričanja bajki.

Bajke su važne za razvoj djece jer potiču maštu, kreativnost, moralno razmišljanje te razvijaju vještine slušanja i čitanja. Ovaj dan svima daje priliku prisjetiti se omiljenih bajki iz djetinjstva te ih podijeliti s drugima. Čitanje pomaže u razvoju vještina slušanja, govorenja i pisanja. Čitanje knjiga omogućuje čitateljima da se povežu s likovima što doprinosi razvijanju  empatije i razumijevanju različitih ljudskih iskustava.

Bajke uglavnom sadrže fantastične elemente poput vila, zmajeva i čarobnih svjetova. Čitanje takvih priča potiče maštu i kreativnost, pomažući čitateljima da zamisle nove svjetove i avanture. One pružaju moralne lekcije ili životne pouke, poput važnosti hrabrosti, poštenja ili ljubavi. Kroz likove i događaje u bajkama, čitatelji mogu naučiti važne životne vrijednosti.

Svojim zanimljivim likovima i uzbudljivim zapletima bajke privlače djecu na čitanje što može potaknuti ljubav prema čitanju općenito i potaknuti djecu da samostalno istražuju svijet knjiga. Na satu hrvatskoga jezika, u 5. b, organizirali smo sat čitanja bajke. Izabrali smo bajku Felixa Saltena Bambi i, sjedeći u krugu, pročitali cijelu bajku. Svaki učenik je pročitao dio priče, a potom smo o pročitanom razgovarali. Bajka nas je povela u svijet mašte, ostavljajući mnogo toga za razmišljanja, a učenicima se ovakav sat jako svidio.

Marija Jurić, prof.

« Srpanj 2024 »