Obilježili smo Dan knjige!

Autor: Kristina Perić, 23. 4. 2020.

Jučerašnji dan posvetili  smo ovoj važnoj manifestaciji. Odlukom Hrvatskog sabora iz 1996. godine 22. 4. proglašen je Danom hrvatske knjige. Simbolična je to posveta hrvatskom književniku Marku Maruliću koji je na taj dan 1501. dovršio ep Juditu. Bilo je to prvo cjelovito djelo pisano hrvatskim jezikom. Više o tome možete pročitati na sljedećoj poveznici:

Od 1997. godine u organizaciji Društva hrvatskih književnika i Ministarstva kulture dodjeljuju se i književne nagrade: Judita, za najbolju znanstvenu knjigu, Davidias za najbolji prijevod hrvatske knjige i Slavić za najbolje mlade autore. Tko su sve bili dobitnici tijekom proteklih godina možete pročitati na sljedećoj poveznici:

Škole i knjižnice diljem Hrvatske organiziraju različita događanja tim povodom. Ove godine zbog nastale situacije sve je svedeno na minimum. No, ipak smo uspjeli pronaći vremena  za izradu programa koji je prilagođen na trenutno odvijanje nastave. Učiteljica Hrvatskog jezika Jasenka Tisucki i knjižničarka Kristina Perić osmislile su različite aktivnosti za učenike. Naglasak je bio na poticanju čitanja, zanimanju za pisano stvaralaštvo i podsjećanju na važnost knjige u životu. Učenici su se i ovaj put rado odazvali i rješavali zadatke i kvizove, pisali sastavke i preporuke o omiljenim knjigama. Neke od njih možete pročitati ovdje.

Knjige

Netko čita romane,

Netko čita stripove,

A netko samo stihove.

Svatko može pronaći

Ono što će čitati.

Knjigu po kojoj će lako

Očima skitati.

Neki ne vole čitati knjige,

Drugi čitajući zaborave brige.

Nekada se toliko uživiš u priču

Da ne čuješ oko tebe ljude kako viču.

Među te dvije korice stane mali raj

I budeš tužan kad mu dođe kraj.

Čitanjem hranim dušu

Iako ne čitam često, volim čitati. Kad krenem čitati knjigu koja mi se sviđa, pročitam ju cijelu u jednom danu. Svoju dušu hranim dok čitam. Volim knjige kao što su moje omiljene spisateljice S. Pilić. Čitajući knjige budimo maštu i odlazimo u nepoznate krajeve. Učimo riječi koje možemo koristiti u svakodnevnom životu. Knjige nisu hrana, no ipak nam nahrane dušu. Stoga trebamo više čitati.

Moć knjige

Polako se mijenja svijet, htjeli mi to ili ne. Tehnologija ulazi u škole, a tako će biti s knjigama. Bit će neobično kada knjigu ne budemo mogli mirisati, listati ili darovati prijatelju. Volim ići u knjižnicu i kad mi knjižničarka preporuči neku knjigu ili sama tražim. A što sad, jednim klikom miša ćemo listati stranice i  praviti se da čitamo. Za mene to nikada neće biti knjiga. Ja sam protiv elektroničkih knjiga jer uživam u listanju stranica i u izgledu korica. Osim toga elektronika šteti našem zdravlju tj. vidu. Mislim da će se tako manje čitati. Djeca neće steći naviku čitanja ni osjetiti blagodat čitanja. Mi se trebamo zauzeti da se knjižnice ne zatvore i da knjige budu kao prije.

(učenici sedmih razreda)

Preporuke za čitanje:

Dan knjige izvrstan je i za podsjetiti se zašto nam je važno čitati.