22. TRAVANJ 2021. DAN PLANETA ZEMLJE

Autor: Kristina Perić, 11. 6. 2021.

Zemlja – najljepša planeta, naš dom, čuvajmo ga!

Svake godine 22. travnja obilježava se Dan planeta Zemlje kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu.

Različitim akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih se želi potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.

Svi mi svakodnevno možemo i malim promjenama u postupanju prema okolišu učiniti veliku stvar za pomoć očuvanju našeg planeta te utjecati na globalnu svijest o potrebi mijenjanja odnosa prema planetu Zemlji.

Ovogodišnja tema je “Obnovimo našu Zemlju” (“Restore Our Earth). Tema je usredotočena na prirodne procese, nove zelene tehnologije i inovativna razmišljanja koja mogu obnoviti svjetske ekosustave. Na taj način, tema odbacuje mišljenje da su ublažavanje ili prilagodba jedini načini rješavanja klimatskih promjena. Na svakome od nas je da obnovimo Zemlju ne samo zato što nam je stalo do prirodnih ljepota na našem planetu, već zato što na tom planetu živimo. Svima nam je potrebna zdrava Zemlja za opstanak, zdravlje i sreću. Zdrav planet nije opcija – on je nužnost!

MEĐUNARODNI DAN BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI

Međunarodni dan bioraznolikosti se obilježava svake godine 22. svibnja kako bi utjecali na podizanje svijesti o važnosti bioraznolikosti u održivom razvoju. Međunarodnim danom biološke raznolikosti upozorava se na zabrinjavajuću ugroženost biološke raznolikosti, ubrzano siromašenje vrsta i ekoloških sustava, zbog čega je ugrožen i čovjek.

Pojam biološke raznolikosti označava svu različitost života na Zemlji i obuhvaća sve gene, životinjske i biljne vrste, ekološke sustave i krajolike. Dosad je na Zemlji otkriveno 1,75 milijuna vrsta, većinom sićušnih bića kao što su kukci. No, znanstvenici smatraju da ih je mnogo više, gotovo 13 milijuna, a po nekim procjenama od tri do 100 milijuna. Broj poznatih vrsta u Hrvatskoj je oko 37.000, a pretpostavljena je brojka znatno veća - od 50.000 do više od 100.000.

U Hrvatskoj obitavaju mnoge vrste životinja ugrožene u Europi, primjerice smeđi medvjed, ris i vuk te orao štekavac, crna roda, orao kliktaš i bjeloglavi sup. Tu su i biljke runolist, gospina papučica, kockavica.

Hrvatska je po biološkoj raznolikosti jedna od najbogatijih europskih zemalja. Velika raznolikost kopnenih, morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta sa znatnim brojem endema, o čemu u nas još nema cjelovitoga i sveobuhvatnog popisa, a svake godine otkrivaju se nove vrste i podvrste. Bogata biološka raznolikost mora, otoka i hridi s velikim brojem endema daje hrvatskom obalnom području međunarodnu važnost. Središta endemizma su i hrvatske planine, poput Velebita, s jednom od najpoznatijih endemskih biljaka - velebitskom degenijom.

Potaknuti ovom temom naši učenici su sadili razno bilje i na taj način obogatili i uljepšali naš okoliš!

Radove možete pogledati ovdje.

Dijana Penava i Ivana Kozić