Posjet Vukovaru
Autor: Kristina Perić, 5. 10. 2021.

Dana 29. rujna 2021. godine učenici osmih razreda posjetili su Vukovar.

U ranim jutarnjim satima krenuli smo na put. Prvo smo imali doručak, a odmah nakon njega uvodno predavanje o Domovinskom ratu iz kojeg smo saznali puno zanimljivih informacija. Nakon predavanja obišli smo izložbenu postavu u krugu Memorijalnog centra gdje smo vidjeli razne slike, oružja, pa čak i rekonstrukciju srpskog logora. Znatiželjni i uzbuđeni ukrcali smo se u bus i krenuli prema ruševinama Borovo Commercea, a tu smo saznali da su naši branitelji koji su nosili smeđe čizme bili glavna meta jer su ih četnici najlakše prepoznavali baš po tim čizmama.

Prošli smo i pokraj spomen-obilježja Kukuruzni put koji je tijekom rata bio jedini put  koji je spajao grad s ostalim  teritorijem, a da je bio pod kontrolom hrvatske vojske.U Spomen-domu hrvatskih branitelja na Trpinskoj cesti i Spomen-domu Ovčara imali smo dva kratka predavanja, a nakon toga obišli smo masovnu grobnicu na Ovčari gdje smo se pomolili te na taj način zahvalili svim hrvatskim braniteljima i žrtvama Domovinskog rata.

Na Memorijalnom groblju saznali smo da svaki bijeli križ predstavlja spomen na jednu žrtvu. Nakon izvrsnog ručka posjetili smo crkvu sv. Filipa i Jakova gdje smo pogledali dokumentarni film o Domovinskom ratu. U dvorcu Eltz nalazi se Gradski muzej Vukovar, a u njemu smo saznali puno stvari o povijesti grada.

U Muzeju vučedolske kulture saznali smo kako su živjeli stari Vučedolci, što su radili, u što su vjerovali, kakve predmete su izrađivali te još mnogo zanimljivih stvari. Kao šećer na kraju imali smo slobodno vrijeme po gradu, tada smo mogli raditi što smo htjeli. Kroz sve aktivnosti pratila nas je stručna vodička koja nas je puno toga naučila. U kasnim poslijepodnevnim satima krenuli smo kući, umorni, ali puni dojmova. Atmosfera u busu nikad bolja! Smijeh i pjesma nisu prestajali.

Vjerujem da će nam svima ovaj izlet ostati u lijepom sjećanju i kao nezaboravno iskustvo.

Marta Ivanko, 8. b

Fotografije možete pogledati u našoj fotogaleriji.