Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Kristina Perić, 11. 10. 2021.

Tijekom mjeseca listopada svečano se obilježava Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Tradicionalna svečanost okupljanja učenika i djelatnika škole kada uz svećenički blagoslov i zajedničku molitvu zahvaljujemo na plodovima zemlje izostala je zbog epidemiološke situacije. Kako bi taj dan ipak bio prigodno obilježen učitelji su ga proslavili različitim aktivnostima u svojim razredima.

Posebno za tu prigodu u školskom predvorju postavljena je tematska izložba Starinski i moderni način pravljenja kruha. Tako smo mogli vidjeti pomoću čega se kruh pravio nekada. Starinsko posuđe, prirodni sastojci i rukotvorine naših baka učenike su odvele na put u prošlost u vrijeme mirisa i okusa pravog domaćeg kruha.

Nasuprot njima isticao se aparat za pečenje kruha, moderno posuđe, učenicima poznate ambalaže proizvoda koje su ih vratile u sadašnje vrijeme. Izložba je bila obogaćena i prigodnim jesenskim plodovima zemlje.

Različito voće, povrće i žitarice isticale su se u svojim prekrasnim bojama i oblicima kao podsjetnik koliko trebamo biti zahvalni na plodovima zemlje.

Na čemu su zahvalni, ali i koliko im nedostaje prava svečanost obilježavanja ovog važnog dana  učenici su prikazali likovnim radovima i porukama te su tako uredili školske panoe.

Izložba je postavljena cijeli tjedan kako bi ju mogli posjetiti svi učenici i djelatnici naše škole.

U osmišljavanju i pripremi izložbe  sudjelovali su učenici sedmih razreda s vjeroučiteljicom Marijanom Karačić i učenici 5. a i 5. b razreda s učiteljicom hrvatskog jezika Jasenkom Tisucki.

Jasenka Tisucki, prof.

« Ožujak 2024 »