Iz krvi i bola niklo je cvijeće – Hrvatska moja zahvalna i ponosna 2

Autor: Kristina Perić, 29. 11. 2021.

Nekoliko učenika petog a i b razreda i literarna skupina naše škole pod mentorstvom nastavnice Jasenke Tisucki uključili su se u eTwinning projekt pod nazivom Iz krvi i bola niklo je cvijeće – Hrvatska moja zahvalna i ponosna 2. Cilj projekta je učiti učenike o povijesti svoga naroda, o Domovinskom ratu, žrtvi Vukovara, Škabrnje  i ostalih mjesta koja su podnijela velike patnje, učiti o oprostu i zašto je važno s nadom gledati u budućnost. Cilj će se ostvariti kroz niz aktivnosti na kojima će se učenici upoznati s događajima iz Domovinskog rata i s važnim obljetnicama iz novije hrvatske povijesti. Učenike će se poticati na toleranciju, zahvalnost prema žrtvama i na jačanje ljubavi prema Domovini. Tijekom školske godine kod učenika će se razvijati želja za trajnim učenjem i istraživanjem, kritičkim promišljanjem o samim povijesnim događajima, a i potreba da posjete mjesta stradanja. Upoznat će povijest svoga mjesta za vrijeme Domovinskog rata. Također, učenici će upoznati i bogatu kulturnu baštinu naše zemlje.

Učenici su različitim aktivnostima obilježili Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Gledali su  dokumentarni film o Domovinskom ratu, a nakon toga iznosili su svoj doživljaj filma. Prisjetili su se što znaju o Vukovaru i njegovim patnjama. Zatim su pisali literarne radove, pjesme i sastavke. Neki učenici interpretirali su poznate pjesme o Vukovaru i snimili svoje interpretacije. Učenici su prigodno uredili i razredne panoe. Ove godine obilježava se 30 godina od pada Vukovara pa su učenici u školskom dvorištu pročitali 30 literarnih radova posvećenih Vukovaru.

Obišli su i školsko predvorje koje su članovi likovne skupine sa svojom nastavnicom M. Matić tematski uredili povodom ove obljetnice. Nakon toga učenici su se upoznali sa sljedećim etapama projekta i počeli pripreme za nove aktivnosti.

Vukovar

O tebi puno sam čula

Kako hrabar si bio,

Puno junaka imao

I kako snažno se branio.

Dunav tiho teče

I tajne tvoje nosi

Da pričati može

Rekao bi koliko se tobom ponosim.

Vukovaru moj,

Puno duša izgubio si

I puno suza isplak'o si

Da bi danas slobodni bili.

Ponosno vodotoranj stoji

I naša zastava se vijori.

Hvala ti za sve -

Viče iz srca Hrvatska!

E. P., 5. r.

Važno je znati, on nije samo grad.

Ustao je, borio se i pobijedio.

Kada je bilo najteže, branitelji nisu odustajali.

Oni su nas obranili.

Vukovar je poseban.

Rane su nestale, a on je i dalje predivan hrvatski grad.

A. L., 5. r

Jasenka Tisucki, prof.