Međunarodni dan žena

Autor: Kristina Perić, 8. 3. 2012.

Međunarodni dan žena se obilježava 8. ožujka svake godine. Upravo na taj dan se slave ekonomska, politička, i društvena dostignuća žena.

U vrijeme brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije zbog loših radnih uvjeta i niskih plaća žene zaposlene u industriji odjeće i tekstila javno su demonstrirale 8. ožujka 1857. u New Yorku. Prosvjedi su se odvijali i sljedećih godina istog datuma tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa. 1908. godine prosvjedovalo je čak 15.000 žena.
Istraživanja u Srednjoj i Istočnoj Europi pokazala su da žene tjedno “odrade” preko 85 sati plaćenog i neplaćenog rada, u odnosu na 70 radnih sati muškaraca.

1910. godine održana je prva međunarodna ženska konferencija u Kopenhagenu te su na prijedlog njemačke socijalistice Clare Zetkin ustanovili „Međunarodni dan žena“ koji je već sljedeće godine proslavilo preko milijun muškaraca i žena. Na Konferenciji je ponovno potvrđena važnost prava glasa za žene.

Godinu dana kasnije u tragičnom požaru u New Yorku poginulo je više od 140 radnica zbog posljedica loših radnih uvjeta, ovaj događaj će imati snažan utjecaj na zakonodavstvo SAD-a.

Kao dio mirovnog pokreta u vrijeme Prvog svjetskog rata Ruskinje biraju zadnju nedjelju u veljači po julijanskom a 08.03. po gregorijanskom kalendaru i obilježavaju Dan žena, osmišljen i kao antiratni prosvjed te izraz solidarnosti ženama Rusije.

Kasnije je u komunističkim državama ovaj praznik izgubio svoju ideološku osnovu te postao prilika muškarcima za iskazivanje ljubavi i poštovanja prema ženama.

Na Zapadu se Međunarodni dan žena prestao obilježavati 1930-ih, a 1960-ih su ga ponovno počele slaviti feministice. Od 1975. koja je proglašena Međunarodnom godinom žene, većina zemalja su službeno počele obilježavati Međunarodni dan žena.

8. ožujak nije dan samo za proslave i cvijeće nego se na taj dan prisjeća svih žena koje su sudjelovale u ženskim pokretima diljem svijeta.

Ljepota žene nije u odjeći koju nosi, njenoj figuri ili frizuri.

Ljepota žene se ogleda u njenim očima,
jer su one vrata do njenog srca…
... mjesta gdje ljubav počiva.

Ljepota žene nije čak ni u obrisima njenog lica.
Istinska ljepota žene ogleda se u njenoj duši.

U pažnji i brizi koju žena nesebično pruža,
i strasti koju pokazuje.

I ono što je najvažnije:
- ljepota žene se kako godine prolaze samo povećava.
                                      (Audrey Hepburn)

Svim ženama sretan Dan žena!

« Ožujak 2024 »