Izlet osmaša u Osijek

Autor: Kristina Perić, 4. 6. 2012.

Učenici osmih razreda naše škole su subotu,

2. lipnja 2012. g., proveli u najvećem slavonskom gradu, Osijeku.

Na taj su se poludnevni izlet uputili u ranim poslijepodnevnim satima, a tijekom vožnje autobusom saznali su nekoliko dotad im nepoznatih zanimljivosti o gradu: da je to grad s najviše zelenih površina u Hrvatskoj (čak 17 parkova!), da je ime dobio po imenici 'oseka' (jer je građen na povišenom, suhom mjestu), da se u rimsko vrijeme nazivao Mursa, itd.

Prva destinacija bila im je Tvrđa, povijesna jezgra iz koje se razvio današnji Osijek. Tijekom polusatne šetnje Tvrđom mogli su vidjeti  Trg sv. Trojstva i spomenik kugi, Crkvu sv. Mihaela i Crkvu sv. Križa, Muzej Slavonije, Arheološki muzej, ostatke zidine i Vodena vrata.

Nakon toga su se Europskom avenijom uputili prema glavnom gradskom trgu, Trgu Ante Starčevića.  Nakon slobodnog vremena zaputili su se promenadom uz Dravu nazad do Tvrđe, gdje ih je čekao autobus. Posjet Osijeku završili su posjetom Avenue Malla i kino projekcijom filma Osvetnici.

Učenici su tijekom izleta pokazali da su vrlo odgovorni, poštujući dogovore i držeći se pravila, baš kao pravi osmaši. A svoje zadovoljstvo izletom i sveukupnim danom najbolje su pokazali  neumornim pjevanjem cijelim putem kući.

Marina Kolar, prof.