POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA VUKOVARU

Autor: Marija Maslać, 14. 9. 2024.

U četvrtak, 12. rujna u 7 sati krenuli smo na terensku nastavu u Vukovar. Kada smo došli, prvo smo doručkovali, a zatim smo u dvorani poslušali predavanje o Domovinskom ratu. To predavanje nam se svidjelo jer je bilo obogaćeno s puno videa i fotografija. Svi smo bili pristojni i aktivni. Slijedio je obilazak Memorijalnog centra Domovinskog rata s naglaskom na Bitku za Vukovar.

Neka smo mjesta vidjeli dok smo se vozili kao npr. Kukuruzni put i Velepromet. Posjetili smo Spomen dom branitelja na Trpinjskoj cesti i Mjesto sjećanja – „Vukovarska bolnica 1991.“ Taj nam je obilazak svima bio posebno tužan. Zatim smo se zaputili na Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata gdje nas je dočekala voditeljica i upoznala nas s najvažnijim obilježjima. Posebno tužan bio je i naš sljedeći obilazak, dolazak na Ovčaru. U tišini i s tugom u srcu obišli smo Spomen dom Ovčaru i masovnu grobnicu, pomolili se i zapalili lampion za sve žrtve Domovinskog rata.

Nakon toga uslijedio je povratak u hostel i ručak u restoranu. Odmorili smo u obližnjem parku, a zatim smo s učenicima dviju osnovnih škola sudjelovali u kvizu znanja koji su organizirali u dvorani za posjetitelje. Naša škola osvojila je drugo mjesto. Poslijepodne proveli smo razgledavajući Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar. Posljednje vukovarsko odredište bila je Crkva sv. Filipa i Jakova. Tamo smo poslušali predavanje o životu svećenika i časnih sestara za vrijeme Domovinskog rata u Vukovaru. Nakon kraćeg odmora u centru grada u večernjim satima krenuli smo kući. Na terenskoj nastavi naučili smo nešto novo, nešto tužno, nešto što nikada nećemo i ne smijemo zaboraviti.

Ana, Mirna i Nika

« Rujan 2024 »