Terenska nastava učenika petih razreda

Autor: Kristina Perić, 22. 10. 2012.

Prošloga tjedna, 18. listopada 2012.g., učenici petih razreda zaputili su se, u pratnji svojih razrednika, u obližnja mjesta Vrpolje i Đakovo u sklopu terenske nastave.

Prva destinacija bila je Spomen galerija Ivana Meštrovića u Vrpolju. Učenici su najprije poslušali ravnateljicu Ljubicu Dumenčić, koja im je ukratko ispričala povijest galerije i iznijela kratki presjek života i rada našeg najpoznatijeg kipara Ivana Meštrovića. Zadivljeni učenici tada su krenuli u razgledavanje brojnih skulptura i crteža, da bi ih kasnije i sami pokušali nacrtati. Crkva Sv. Ivana Krstitelja iz 18.st., a koja se nalazi tik uz galeriju,  također sadrži brojne Meštrovićeve uratke koje su učenici pregledali i proučili.

Nakon obilaska vrpoljačkih kulturnih znamenitosti, krenulo se u obližnje Đakovo. Tamo su učenici posjetili znamenitu ergelu u kojoj se uzgajaju konji lipicanci, a koja je osnovana još u 13.st.

Posjetili su i Muzej Đakovštine u kojem su vidjeli brojne zanimljive izloške i čuli zanimljive detalje o povijesti toga kraja. Prilikom posjeta prelijepoj đakovačkoj katedrali, učenici su od našeg vodiča saznali kome je posvećena, kako je ukrašena, tko ju je dao graditi, koliko je vremena trebalo da se izgradi, i još mnogo zanimljivih informacija.

U kasnim popodnevnim satima učenici su se vratili u Ivankovo, prepuni dojmova i puni znanja o našoj kulturnoj baštini koja nam je tako blizu i koju zaista vrijedi posjetiti.

Marina Kolar, prof.

Ostatak fotografija pogledajte u našoj fotogaleriji.