Don Ivan Filipović u posjetu ivankovačkoj školi

Autor: Kristina Perić, 10. 12. 2012.

U sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti , koji se obilježava u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca u Republici Hrvatskoj, našu školu ''August Cesarec'' posjetio je don Ivan Filipović, svećenik i duhovnik  Zajednice Cenacolo, ali i bivši ovisnik o heroinu.

Cilj posjeta don Ivana bio je ukazati na opasnosti ovisnosti i na to kako je život ovisnika mukotrpan, težak, ponižavajuć – jednom rječju, pakao. Naglasio je da niti jedan ovisnik ne misli da će upasti u zamku ovisnosti, sve dok ne bude prekasno.  A iako heroin i ostale teške droge danas nisu toliko cool, postoje druge vrste ovisnosti, kao što su ovisnost o alkoholu, marihuani, kemijskim drogama, čak i o Facebooku i računalima. Roditelji bi stoga trebali znati postaviti određene granice svojoj djeci, kao i ispravnu ljestvicu vrijednosti.

''Korijeni svake ovisnosti nalaze se u ranim godinama svakog ovisnika, a različite droge i supstance su samo završni dio.  Čest razlog za uzimanje raznih vrsta droga u mladih su osjećaj potištenosti, osjećaj manje vrijednosti,  nesređena obiteljska situacija, razni strahovi, itd. Mali je korak između običnog života i pada u ovisnost'', kaže don Ivan.

Presudna stvar koja je don Ivana odvela u ovisnost bila je ta što je vrlo rano počeo lagati roditeljima, kako bi dobio ono što je htio. Međutim, to ga je dovelo do  stalnog straha i strepnje da će ga roditelji razotkriti i saznati pravu istinu. Na kraju je završio u paklu droga, a  isto se dogodilo Biljani i Katarini, dvjema mladim djevojkama koje su također  podijelile svoja iskustva s učenicima. Obje su bivše ovisnice koje su se izliječile uz pomoć Zajednice Cenacolo.  Zajednica im je pomogla da pronađu životnu radost te istinsku sreću u pomaganju ljudima oko sebe – Biljana je danas misionarka u Brazilu koja radi s napuštenom i zlostavljanom djecom, a Katarina se posvetila radu u kazalištu.

Don Ivanov  savjet svim učenicima jest da uvijek pokušaju riješiti probleme razgovorom i da potraže pomoć roditelja, učitelja ili prijatelja.

''Budite si prijatelji! Pomozite si! Poklonite jedni drugima svoje vrijeme! Ne budite superiorni! I tada ćete pronaći u sebi veliku radost i istinsku sreću koja ispunjava'', poručuje don Ivan.

Marina Kolar, prof.

fotografije: Zdenka Škrlec, prof.