Svjetski dan učitelja

Autor: Kristina Perić, 4. 10. 2011.

UNESCO je 1994. proglasio 5. listopada Svjetskim danom učitelja u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja.

Svatko od nas sjeća se barem jednog učitelja ili učiteljice koji su na nas ostavili duboki trag i utjecali na nas na mnogo načina. Učitelji diljem svijeta 5. listopada slave svoj dan, a povodom ovogodišnjeg, želimo im iskazati poštovanje za njihov trud i entuzijazam u obrazovanju i odgoju naše djece.

Učitelji su pravi heroji našeg društva, koji kroz predanost u radu s djecom, naprave na tisuću malih čuda svakog dana. Oni su zaslužni za uspjeh djece u školi i u životu općenito.

Djeca sa svojim učiteljima ili učiteljicama provode većinu vremena u danu i oni im pomažu oblikovati karakter, uče ih osnovna akademska znanja i vještine koje su im potrebne kako bi preživjeli u ovom svijetu, odgajaju ih da postanu samostalni, pravedni i samopouzdani pojedinci te im pomažu u socijalizaciji s vršnjacima.

No oni su i puno više od odgajatelja i edukatora. Učitelji i učiteljice često su i drugi tata i mama, terapeuti, njegovatelji i imaju nebrojene druge uloge u životu naše djece. Ta činjenica njihovo zanimanje čini još vrijednijim poštovanja. Oni brinu i čuvaju našu djecu kada nas nema u blizini i u njih imamo beskrajno povjerenje. Oni poznaju svako dijete u dubinu duše, prijatelje naše djece, njihove vrline i mane, njihovu snagu i slabosti, njihove potencijale, talente i probleme.

Čuvena je mudrost Grka: „Ljepota učiteljskog poziva dar je bogova.“ Učitelj ima moć zapaliti iskru radoznalosti, odškrinuti vrata znanja i svakom djetetu omogućiti razvoj sposobnosti, inteligencije i talenta pomoću kojih može postati što god želi. Nije li to „dar bogova?“

Učitelji su ti koji stvaraju našu budućnost! Učeći ih prvim slovima i prvim riječima oblikuju naše najveće bogatstvo, našu djecu. Otvarajući im vrata znanja, otvaraju im vrata u svijet!

Svim učiteljima, nastavnicima, odgajateljima i stručnim suradnicima u našoj školi sretan  Svjetski dan učitelja  uz želje da uspješno nastavite važnu misiju obrazovanja i odgoja mladih.