Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Kristina Perić, 21. 11. 2022.

Iz majčinog krika sloboda se rađa

I uskoro bijela zaplovit će lađa

Do Sunca…

Iz krvi i bola niknut' će cvijeće

I nikada narod zaboravit' neće

Vukovar!

H. H.

Obljetnicu sjećanja na herojske žrtve Vukovara i Škabrnje i sjećanje na sve žrtve Domovinskog rata, obilježavamo 18. studenog. Tragični događaji, koji su zadesili Vukovar i Škabrnju, zbili su se 18. studenog 1991. godine. Učenici šestih razreda naše škole svojim radovima iskazali su počast i zahvalnost svima koji su podnijeli žrtvu za nas i našu Hrvatsku.

Učenici su dobili zadatke za rad kod kuće. Kako bi bolje razumjeli značaj Domovinskog rata i važnost obilježavanja ovakvih obljetnica, razgovarali su sa svojim roditeljima i bližnjima. Nakon toga odradili su stvaralački zadatak. Osmislili su i napisali literarne radove kojima su iskazali počast i zahvalnost svim žrtvama Vukovara i Škabrnje. Pisali su sastavke, pjesme, monologe i prepričavali stvarne priče. Dio nastave hrvatskoga jezika posvetili smo ovoj temi. Razgovarali smo o tome što učenici znaju o Domovinskom ratu, čitaju li u medijima o pripremama za obljetnicu, jesu li posjetili neka spomen-područja, što misle o djeci koja su doživjela rat i sl. Zatim su svi učenici pročitali svoje radove. Zajedno su komentirali i iznosili dojmove o stvaranju svojih radova te o radovima ostalih učenika. Izdvajali su posebne stihove ili rečenice, lijepe ili tužne misli. Svi učenici aktivno su i rado sudjelovali u ostvarenju zadatka.

Nakon toga uslijedila je kratka radionica blackout poezije. Učenici su na pripremljenim materijalima osmišljavali pjesme s temom vezanom uz Domovinski rat i Vukovar. Svoju kreativnost pokazali su i oblikujući svoje pjesme u neki od simbola vezanih uz rat i Vukovar. Bili su pažljivi i pazili i na urednost svojih radova, a neki učenici osmislili su i više od jedne pjesme. Učenici su s velikim zanimanjem sudjelovali u ovim aktivnostima pa su imali i prijedloge za još neke aktivnosti koje bi odradili. Zapisali smo ih kao plan za iduću obljetnicu. Učenici su na izvannastavnoj skupini prigodno uredili i školske panoe koje smo obogatili i literarnim radovima koje su učenici napisali kod kuće te pjesmama koje su nastale na radionici.

Završna aktivnost bila je čitanje najdojmljivijih stihova i rečenica iz učeničkih radova, a na kraju su poslušali nekoliko ulomaka iz zbirke Priče o Vukovaru Siniše Glavaševića.

Najljepše je imati djecu jer djeca su budućnost, ona su nada u bolje sutra, vjera da će ono što slijedi zaštititi starost.

S. G.

Vukovar - učenički radovi