Hrvatska narječja, bogatstvo hrvatskoga jezika

Autor: Kristina Perić, 2. 12. 2022.

Prva rič

Prva rič što sam je čuo

Od matere

Naučio

Bila je 'rvatska.

V. R.

Promišljajući o jezičnom bogatstvu hrvatskoga jezika ne možemo ne spomenuti njegova narječja. Ljepota i raznolikost štokavskog, čakavskog i kajkavskog narječja čine naš hrvatski jezik bogatim, vrijednim i jedinstvenim. Učenici šestih razreda ove su godine upoznali obilježja  triju narječja u sklopu redovite nastave jezika. Prepoznavali su tekstove pisane na narječjima, slušali i uvježbavali izražajno čitanje, stvarali vlastite pjesme na odabranom narječju, povezivali govore s narječjima i uočavali njihovu ulogu u hrvatskome jeziku. Satovi književnosti upotpunjavali su se sa satima jezika jer smo obrađivali dijalektnu književnost. Slušajući stihove Drage Gervaisa, Vanje Radauša i Dragutina Domjanića učenici su putovali Hrvatskom i pjesničkim jezikom upoznavali obilježja njenog jezika, ljudi i krajeva.

Kako bi učenici jedni drugima približili posebnosti hrvatskih narječja, a i sami se bolje upoznali s bogatstvom hrvatskoga jezika, dobili su zadatak istražiti obilježja jednog narječja u skupinama. Učenici su mogli odabrati digitalni ili pisani oblik rada, prezentaciju, plakat, rječnik i sl. Dobili su upute za vrednovanje i  zadani rok za izvršenje zadatka. Učenici su odabrali narječje, dio koji će istražiti  i oblik rada. Odabrali su predstavnika skupine i podijelili su zadatke. Marljivo su radili, međusobno surađivali i izradili kvalitetne radove. Predstavnici skupina upoznali su ostale učenike s temom, zadatcima i načinom rada, a potom su svi izložili svoje radove. Digitalne materijale spremili smo u posebnu mapu kako bi učenicima bili dostupni tijekom uvježbavanja i ponavljanja jezičnih sadržaja. Kreativnim radovima, plakatima, crtežima, rječnicima uredili smo panoe školskih učionica.

Govori, narječja, hrvatski standardni jezik, pravopis, pravogovor, rječnik, gramatika. Koliko pojmova u učenju materinskoga jezika. Upravo to mnoštvo različitosti, sličnosti, pravila i odstupanja čini hrvatski jezik posebnim i bogatim. Sudjelujući u ovim aktivnostima učenici su detaljnije upoznali hrvatska narječja i usvojili nova znanja, izrađivali su svoje materijale, razmjenjivali su informacije i davali povratne informacije. Najvažnije je kako su spoznali važnost govorenja hrvatskim standardnim jezikom kao i važnost čuvanja od zaborava hrvatskih govora i tradicijskog rječničkog blaga. Učeničke radove možete pogledati u prilogu.

Jasenka Tisucki, prof.

Priloženi dokumenti: