Misli na sebe – čitaj!

Autor: Kristina Perić, 9. 1. 2023.

Knjige su naše najtiše i najvjernije prijateljice, najlakše je doći do njih, daju najmudrije savjete i najstrpljivije su učiteljice. (Charles W. Eliot)

Od 15. listopada do 15. studenog knjižnice diljem Hrvatske obilježile su Mjesec hrvatske knjige. Riječ je o manifestaciji kojom se  nastoji govoriti  o knjizi i čitanju. Cilj je istaknuti iznimnu važnost knjige, ali i knjižnica kao mjesta javnog i slobodnog pristupa koje se sve više približavaju građanima. Kako je ova godina proglašena Europskom godinom mladih, programski sadržaj Mjeseca hrvatske knjige tematski se osvrće na generaciju K čime se aludira na postojeće podjele generacija (generacija Y, generacija Z…), a stavlja naglasak na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Tom temom želi se skrenuti pozornost na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija, ali i ukazati na specifična obilježja današnjih mladih – mobitel u ruci, ekološka osviještenost, kao i osamljenost i zabrinutost – te istaknuti kako im knjižnica odnosno knjiga može pomoći. Pokrovitelj manifestacije je Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, a organizator Knjižnice grada Zagreba.

Učenici šestih razreda upoznali su se s temom, aktivnostima i ciljevima ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige i rado su sudjelovali u ostvarivanju predviđenih sadržaja. Na satu hrvatskoga jezika učenici su pogledali prezentaciju o prednostima i važnosti čitanja. Nekoliko učenika pripremilo je izlaganje o svojim omiljenim knjigama. Upoznali su ostale učenike s knjigama koje čitaju u slobodno vrijeme. Zanimljivim i korisnim predstavljanjima potaknuli su učenike na čitanje i posjet knjižnici. Nakon toga učenici su u skupinama pomoću tableta i mobitela istraživali i pronalazili citate o čitanju, knjigama i knjižnicama. Izradili su straničnike na koje su napisali pronađene citate, a neki su osmislili i napisali svoju poticajnu misao. Članovi literarne skupine osmislili su i izradili prigodne plakate kako bi osvijestili važnost čitanja kod učenika i djelatnika škole i podsjetili na uključivanje u obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige.

Naša knjižnica tradicionalno organizira različite kreativne, poučne i zanimljive aktivnosti u kojima su ove godine sudjelovali i učenici šestog c razreda. Knjižničarka Kristina Perić osmislila je literarnu radionicu pod nazivom Sve ni(je) lako kad si mlad. Učenici su prošetali čitaonicom  i razgledali prigodno uređene panoe. Zatim su u skupinama raspravljali o temi koju im je pobliže predstavila knjižničarka. Nakon toga učenici su stvarali literarne uratke. Nakon isteka zadanog vremena učenici su se rado javili kako bi pročitali svoje radove. Ostali učenici pažljivo su slušali, a na kraju smo komentirali sve poslušane radove. Zanimljivost teme, ugodno ozračje i suradljivost učenika potaknuli su odličnu atmosferu, aktivno sudjelovanje i zadovoljstvo u radu.

Čitanje je temeljna aktivnost učenja. Dio je našeg svakodnevnog života i pomoću njega razvijamo svoja znanja i vještine. Vrlo je važno potaknuti zdrave čitalačke navike kod djece u najranijoj dobi te ih razvijati i usavršavati tijekom cijelog života. Prednosti čitanja su mnogostruke i na njih trebamo što češće  ukazivati djeci i mladima. Prema istraživanjima djeca ne čitaju dovoljno i nemaju potrebnu motivaciju kako bi razvili čitalačke navike, stoga su radionice, projekti i manifestacije posvećene čitanju svakako dobrodošle. Uloga odraslih je da ukažu djeci i mladima na važnost sudjelovanja u ovakvim događajima, a to će svakako najbolje pokazati osobnim primjerom.

Misli na sebe - čitaj!

Kristina Perić, knjižničarka i Jasenka Tisucki, prof.