Međunarodni projekt Šafran

Autor: Kristina Perić, 30. 1. 2023.

Učenici šestih razreda sudjeluju u Međunarodnom projektu Šafran. Riječ je o besplatnom projektu namijenjenom učenicima i mladima u dobi od deset godina naviše. Inicijativa je pokrenuta u Irskoj 2005. Organizacija Holocaust Education Ireland osigurava lukovice žutog šafrana koje se sade ujesen u spomen na milijun i pol židovske djece stradale u Holokaustu i tisuće drugih dječjih žrtava nacizma. Žuti cvjetovi asocijacija su na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi tijekom nacističke vladavine. Vrijeme cvjetanja šafrana otprilike se podudara s Međunarodnim danom sjećanja na žrtve Holokausta, koji se obilježava 27. siječnja. Sudjelovanje u Projektu Šafran konkretan je način da se mlade upozna s temom Holokausta i da se među njima podigne razina osviještenosti o opasnostima rasizma te predrasuda i diskriminacije u svim oblicima. Mladi uče o važnosti uključivosti i poštovanja prema svim ljudima, bez obzira na etničku pripadnost, invalidnost, spolnu orijentaciju ili vjerska uvjerenja.

Materijali organizatora ishode i  aktivnosti prilagodili su jezičnom izričaju različite dobi učenika, njihovoj razini razumijevanja i  njihovom predznanju o temi. Učenici su se upoznali s ciljevima, obilježjima i svrhom projekta Šafran na nastavi hrvatskoga jezika. Obilježja cvijeta šafrana i njegovo simbolično značenje učenici su upoznali na nastavi prirode.

Učenici su u dvorištu škole posadili lukovice šafrana i u predviđenu tablicu bilježili promjene u rastu. U tablicu su zabilježili i aktivnosti koje smo proveli. Učenici su osmislili i izradili prigodne plakate, digitalni kalendar s antiratnim citatima te  predloške s porukama za svu djecu žrtve ratova. Plakate smo izložili 27. siječnja kada se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.

Priključivanjem projektu postali smo njegovi ambasadori. Izvješćem o ostvarenim ishodima i provedenim aktivnostima nastojimo potaknuti nove prijatelje, škole i skupine mladih na sudjelovanje.

Kad šafrani procvjetaju početkom proljeća, prisjećamo se djece koja su izgubila živote. Ali prekrasni cvjetovi ujedno nas podsjećaju na to da život počinje iznova i nakon najstravičnijih događaja i da se možemo nadati ljepšoj budućnosti. Cvjetovi nas podsjećaju na to da u svijetu još ima ljepote i nade za našu budućnost. Sadnja cvjetova budi tugu, ali i nadu. Nadamo se da će s vremenom djeca iz cijelog svijeta saditi žute šafrane u spomen na svu djecu stradalu u Holokaustu. Cilj Projekta Šafran je podizati razinu osviještenosti o važnosti prisjećanja te o europskoj povijesti i vrijednostima Europske unije kojima se promiču mir, pomirenje i dobrobit svih njezinih građana. Broj posađenih lukovica povećavat će se kako se broj sudionika u Projektu Šafran bude povećavao svake godine. Nadamo se da će s vremenom žuti šafrani niknuti diljem EU-a kao podsjetnici na tragične godine Holokausta i ugašene dječje živote, ali i kao simboli nade i prijateljstva.

Jasenka Tisucki, prof. i Dijana Penava, prof.

Izvor: Holocaust Education Ireland, Projekt Šafran, priručnik za nastavnike, 2022