Obilježeni Dani hrvatskoga jezika

Autor: Kristina Perić, 20. 4. 2020.

Dani hrvatskog jezika u programu nastave na daljinu

U našoj se školi svake godine u mjesecu ožujku obilježava manifestacija Dani hrvatskog jezika. Zapravo, cijeli taj mjesec posvećujemo našem jeziku. Tim povodom učiteljica Hrvatskog jezika i voditeljica literarne skupine  J. Tisucki u suradnji s knjižničarkom K. Perić organizira zanimljive radionice,  prezentacije i kvizove za naše učenike. U tome im pomažu članovi skupine Knjižničari i članovi naše literarne skupine.

Ovu hrvatsku kulturnu manifestaciju svojom je odlukom utemeljio Hrvatski sabor 28. 2. 1997. Dani se održavaju u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika objavljenu 17. ožujka 1967. Bila je to borba za hrvatski jezik, njegov razvoj i ravnopravnost u onim vremenima. Važno je istaknuti kako se hrvatski jezik unatoč svim teškoćama očuvao i preživio na što posebno trebamo biti ponosni. Hrvatski se jezik slobodno razvija, a posebno je priznanje dobio kao 24. službeni jezik EU.

Ove godine tužne okolnosti odgodile su dio naših malih projekata za neka bolja vremena.  No, uspjeli smo neke prilagoditi trenutnoj situaciji i uključiti naše učenike u projekt Dana putem mreže yammer. Učenici su se rado odazvali i sudjelovali u ovom događaju.

Pogledali su prezentacije o bogatstvu i posebnosti našeg hrvatskog jezika, njegovoj povijesti, kulturnom nasljeđu i hrvatskom jeziku danas. Neki učenici su se okušali u pisanju pjesama i poruka o jeziku, drugi su rješavali zadatke koje je osmislila knjižničarka i slali svoja rješenja te tako pokazali svoje oduševljenje idejom. Većina je rješavala i ponuđene kvizove pa su rado slali pobjedničke rezultate.

Iako smo im bili u mogućnosti ponuditi samo dio svega zamišljenog, uspjeli smo ih upoznati s ljepotama našeg materinskog jezika i podsjetiti ih koliko mogu biti ponosni što su govornici istog. Najviše nam je drago što smo učenicima nastavu na daljinu učinili zanimljivijom, ali i podignuli jezičnu svijest naših učenika. Uz obećanje kako ćemo sve njihove radove izložiti u našoj školi kada se svi ponovo okupimo, ohrabrili smo ih i rečenicom kako  poslije kiše uvijek dolazi sunce.

Jasenka Tisucki, učiteljica hrv. jezika i Kristina Perić, knjižničarka

« Ožujak 2024 »