Climate action day- međunarodni projekt

Autor: Kristina Perić, 16. 4. 2021.

Ove godine učenici naše škole prvi put su sudjelovali u međunarodnom projektu pod nazivom Climate action day. Projekt je trajao šest tjedana, a u njegovu realizaciju uključilo se 135 zemalja i 2,5 milijuna učenika. Voditeljica projekta za našu školu bila je nastavnica Ivana Ljevnaić. U projekt su se uključili  i učenici 7. c razreda pod vodstvom nastavnice Jasenke Tisucki.

Cilj projekta bio  je osvijestiti brigu o okolišu kod učenika te upozoriti na negativne posljedice klimatskih promjena, ali i razvijati govorničke vještine, pripremiti se za javni nastup, izrađivati digitalne sadržaje i dr. Spoznaje o tome učenici su stekli učeći.

Svaki tjedan dobili su zadatak za rad u skupinama. Zadatci su bili upoznati se sa značenjem klimatskih promjena, pojasniti ih, istraživati njihovu pojavu u svojoj okolini, fotografirati posljedice klimatskih promjena.

Na kraju tjedna svoje radove, koji su uključivali izradu prezentacija ili videa, objavljivali smo na službenoj stranici organizatora. Posebno zanimljiv bio nam je 3. tjedan kada je zadatak bio povezati se s jednom partnerskom školom i virtualnim putem izmijeniti svoja iskustva vezana uz projekt i temu koju obrađuje.

Bila je to prilika i da se učenici upoznaju s drugim učenicima, njihovom školom, razmišljanjima i razmjeni spoznaja o temi. Dobili smo zanimljiv zahtjev iz glavnoga grada Moldavije, Kišinjeva. Gđa Svetlana Buzu, nastavnica jedne osnovne škole i njezini učenici postali su naši novi prijatelji. Obje ekipe predstavile su svoju državu i školu, a zatim rezultate istraživanja zadane teme. Nakon toga učenici su razgovarali postavljajući mnogobrojna pitanja jedni drugima usavršavajući tako i engleski jezik. Svi sudionici bili su oduševljeni, a njihovi učenici obećali su javiti nam se za neku novu suradnju.

Na kraju smo se zahvalili  i s jednim prekrasnim iskustvom krenuli dalje. Posebno bih pohvalila učenike 7. c razreda koji su marljivim, kulturnim i temeljitim odnosom prema radu pridonijeli uspješnoj realizaciji ovog projekta.

Jasenka Tisucki, prof.

Priloženi dokumenti: