Mjesec hrvatskog jezika – projektne aktivnosti

Autor: Kristina Perić, 22. 3. 2021.

Učenici osmih razreda i sedmog c razreda naše škole i ove su godine uspješno obilježili Mjesec hrvatskoga jezika. Ova manifestacija, čiji je začetnik Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje,  obilježava se od 2014. godine. Cilj je podsjetiti sve govornike hrvatskoga jezika na potrebu trajnog očuvanja bogatstva našeg jezika i svih vrijednosti koje ponosno nosi stoljećima.   Svjedoci smo kako je materinski jezik dio nas, naše prošlosti, sadašnjosti i neprocjenjivo nasljedstvo koje ostavljamo budućim generacijama. Njegovim ljepotama možemo se diviti ulazeći u svaki kutak naše domovine.

Diljem Hrvatske, a i šire, rasuta su obilježja koja svjedoče o njegovoj burnoj prošlosti, nepokolebljivosti, ljepoti, trajnosti, razvoju, potpori u teškim vremenima, posebnosti i važnosti. Hrvatski jezik nit je koja povezuje hrvatski narod od dolaska na ove prostore do današnjih dana. U tu nit utkani su svi događaji, osobe, materijalno i duhovno nasljeđe koji su obilježili i sačuvali njegov put do potpunog procvata. Puno je toga što hrvatski jezik čini neprocjenjivim dijelom nacionalnog identiteta i pripadnosti hrvatskome narodu. Zadaća je svih nas da te vrijednosti promičemo,  čuvamo, poštivamo i osvješćujemo njihov značaj jedni drugima. Upravo je Mjesec hrvatskoga jezika jedna od takvih prigoda. Manifestacija započinje 21. veljače Danom materinskog jezika. Tom prigodom učenici su tijekom nastave hrvatskoga jezika poslušali predavanje na temu Međunarodni dan materinskog jezika.

Povezali smo ga i s 22. veljače kada obilježavamo Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Učenici su se prisjetili obilježja i važnosti prvog hrvatskog pisma glagoljice za sve nas. Tijekom nastave dodatnih aktivnosti učenici su školske panoe ukrasili su prigodnim plakatima na temu Mjesec hrvatskoga jezika.

Učenici su sudjelovali u raspravi na temu Čuvanje važnosti materinskog jezika gdje su iskazivali svoje mišljenje o važnosti očuvanja materinskoga jezika u današnjem društvu. Dio nastave posvetili smo istraživanju internetskih stranica glagoljica.hr, pravopis.hr, jezični-savjetnik.hr pomoću kojih su učenici obogatili svoje znanje, ali i zabavili se. Aktivnost koju smo također proveli bila je uvježbavanje  izražajnog čitanja te krasnoslova lirskih pjesama posvećenih hrvatskome jeziku.

Bila je to i lijepa najava još jednog važnog događaja u Mjesecu hrvatskoga jezika, a to je obilježavanje Dana hrvatskoga jezika. U ožujku obilježavamo i ovu manifestaciju u spomen na proglašenje Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika. Ove godine naš program bio je bogatiji za još jednu novinu. U suradnji s Institutom za hrvatski jezik i jezikoslovlje za učenike je bilo organizirano i nekoliko predavanja povodom obilježavanja Mjeseca hrvatskoga jezika.

Termine smo uspjeli uklopiti u nastavu pa su učenici imali priliku poslušati predavanja i sudjelovati u raspravi na teme Hrvatska pisma, Veliko i malo početno slovo, Jezik društvenih mreža i Anglizmi u hrvatskome jeziku. Predavanja su vodili stručnjaci s Instituta, bila su vrlo poučna, odlično organizirana i zanimljiva. Niz aktivnosti povodom obilježavanja ovog važnog događaja nije mogao proći bez suradnje s našom školskom knjižničarkom. Sedmi c razred sudjelovao je na predavanju i radionici u školskoj knjižnici.

Učenici su imali priliku upoznati se sa sadržajem referentne zbirke naše knjižnice te naučiti kako se njome služiti. Radionica se odlično uklopila s gradivom iz povijesti jezika koje smo obrađivali na satu. Učenici su se rado uključili u zanimljive aktivnosti koje je priredila knjižničarka K. Perić. Ovogodišnji program obilježavanja Mjeseca hrvatskoga jezika, unatoč nesvakidašnjim okolnostima, uspješno je proveden, a cilj da učenici razviju ljubav prema hrvatskome jeziku, upoznaju neke nove njegove posebnosti te ne zaborave cijeniti i čuvati sve njegove vrijednosti, uspješno je ostvaren.

Jasenka Tisucki, prof.

Priloženi dokumenti: