Svjetski i Europski tjedan novca

Autor: Kristina Perić, 29. 3. 2022.

Obilježili smo i najvažniji globalni događaj o poticanju učenja o financijskoj pismenosti djece i mladih. Svjetski i Europski tjedan novca ove godine održao se od 21. do 27. ožujka. U programu su sudjelovali predstavnici brojnih svjetskih država i milijuni djece i mladih. Ovogodišnja tema programa je „Izgradite svoju budućnost, budite pametni u pogledu novca“.

Financijske odluke dio su našeg svakodnevnog života. Znanje o ovoj temi kod učenika treba uvoditi i razvijati postupno kako bi stekli ispravne financijske vještine i navike. Kako donositi pametne financijske odluke i kako se za njih pripremiti, saznali su učenici petih razreda naše škole.

Učenici su na Satu razrednika pogledali prezentaciju kako bi se upoznali s ovim vodećim svjetskim događajem u pogledu financijskog opismenjavanja djece i mladih. Zatim su učili o porijeklu i važnosti novca u ljudskom životu. Pogledali su virtualnu izložbu objavljenu povodom ovog događaja na web stranici Arheološkog muzeja Zagreb. Koliko poznaju svjetske valute, a koliko hrvatske kune učenici su imali priliku provjeriti igrajući financijske edukativne igre, igru parova i kviz.

Na nastavi Matematike učenici su imali priliku učiti o važnosti racionalnog raspolaganja novcem rješavajući zadatke na temu omjera prihoda i rashoda, korisnosti štednje (poveznica na štednju kovanica), kovanog  novca u automat uređajima (težina i dimenzija kovanice) te usporedbe preračunavanja mjernih jedinica s preračunavanjem valuta.

Učenici su rado sudjelovali u obilježavanju ovog događaja i pokazali su zanimanje za teme koje je otvorio. Tijekom provedenih aktivnosti osvijestili su važnost poznavanja značenja ključnih  financijskih pojmova te važnost pravilnog upravljanja svojim osobnim financijama u budućnosti.

Poveznica na izložbu

Svjetske valute - igra

Novčanice i kovanice

Jasena Tisucki, prof. i Goran Pavić, mag. Math.

Priloženi dokumenti:
GMW.pptx (332.28 KB)