Dani hrvatskoga jezika

Autor: Kristina Perić, 29. 3. 2022.

U našoj školi svečano smo proslavili Dane hrvatskoga jezika. Učenici 5. b i 8. c razreda te članovi literarne skupine nizom aktivnosti uljepšali su ovu značajnu manifestaciju. Mjesec hrvatskoga jezika započinje 21. veljače kada slavimo Dan materinskog jezika. Dan poslije obilježavamo Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Dani posvećeni našem jeziku od posebne su važnosti za sve nas. Njegova prošlost, dugotrajna borba za opstanak, ustrajnost jezikoslovaca i svih ljudi koji cijene i vole hrvatski jezik da on postane samostalni službeni jezik svih Hrvata poticaj su svima nama da još više njegujemo i čuvamo naš materinski jezik.

Vrlo je važno da o tome govorimo mlađim naraštajima i da ih upoznajemo s ljepotama, bogatstvom i posebnostima hrvatskoga jezika. Tek tada oni će osjetiti što znači imati hrvatski jezik kao materinski. Obilježja njegove jedinstvenosti i bogatstva proučavali su i naši učenici.

Najmlađi članovi literarne skupine  upoznali su se s najvažnijim spomenicima hrvatske pismenosti i o tome su izradili interaktivnu kartu. Stariji članovi na istu temu osmislili su i izradili prigodne plakate. Učenici petog b razreda učili su o hrvatskom pismu glagoljici. Pisali su glagoljičnim slovima te izrađivali slova od glinamola. Osmislili su i priredili svoju izložbu u čast glagoljice.

Niz aktivnosti nastavili su i učenici osmog c razreda. Krasnoslovili su najpoznatije lirske pjesme posvećene hrvatskome jeziku i izradili svoje zvučne zapise. Okušali su se i u kreativnome stvaranju lirskih pjesama. Zadatak je bio osmisliti svoju pjesmu, a riječi za stihove pronaći i izrezati iz novina, časopisa ili letaka. Nastali su zanimljivi i maštoviti radovi koji su uljepšali školske panoe. Učenici su pogledali i prezentaciju o spomenicima u čast hrvatskome jeziku koji se nalaze diljem Hrvatske. Odabrali su jedan i napisali svoja razmišljanja, osjećaje i misli koje je spomenik u njima pobudio.

Učenici su imali priliku poslušati i stručna predavanja održana povodom obilježavanja Dana hrvatskoga jezika. Ona su organizirana u suradnji s Institutom za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Učenici su poslušali predavanje predavačice dr. sc. Tomislave Bošnjak Botica pod nazivom Dubletni oblici i predavanje dr. sc Ivane Matas Ivanković i dr. sc Goranke Blagus pod nazivom Veliko i malo početno slovo.

Korisne i zanimljive teme proširile su učeničke spoznaje o jezičnim sadržajima hrvatskoga jezika te još jednom podsjetile na ljepotu, bogatstvo i posebnost hrvatskoga jezika.

Priloženi dokumenti:
Hrvatska,Drago_Ivanisevic_(1).m4a (577.74 KB)