Noć knjige

Autor: Kristina Perić, 6. 6. 2022.

Manifestacija Noć knjige ove godine slavi svoju jedanaestu obljetnicu. Noć knjige održava se u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja). Riječ je o najvećoj našoj manifestaciji koja promiče važnost knjige i važnost čitanja uopće. Tema ovogodišnjeg događaja je sloboda, promišljanje o slobodi i  istraživanje njezinoga značenja pomoću knjiga.

Uz temu organizatori su podsjetili i na važnost obilježavanja 100.-e obljetnice rođenja velike hrvatske književnice Vesne Parun. U programu povodom Noći knjige u našoj školi, koji je osmislila knjižničarka Kristina Perić, našla se i radionica za učenike pod nazivom Ako ti slijede korake, ti poleti. Radionicu kreativng pisanja, izrade plakata i interpretativnog čitanja poezije Vesne Parun vodila je učiteljica hrvatskoga jezika Jasenka Tisucki. U uvodnom dijelu učenici su promišljali o pojmu slobode te izmjenjivali iskustva kako knjigu vide kao prostor slobode. Nakon zanimljivih izlaganja uslijedila je kreativna radionica. Prvi dio radionice bio je saznati nešto više o životu i djelovanju književnice Vesne Parun. Nakon istraživanja u knjižnici, učenici su osmislili i izradili prigodni plakat o jednoj od najpoznatijih hrvatskih književnica. Drugi dio radionice bio je slušanje i interpretativno kazivanje stihova omiljenih pjesama Vesne Parun. Stihove su čitale članice naše literarne skupine.

Posljednji dio radionice bio je nastaviti stvarati pjesmu na zadane početne stihove. Svojim radovima učenici su osmislili i izradili još jedan prigodni plakat. Učenici su se rado odazvali sudjelovanju u obilježavanju ovog značajnog događaja. Obogatili su svoje znanje još jednim kvalitetnim iskustvom koje nam nude knjige.

Jasenka Tisucki, prof.