Povijest škole:
Ivankovačka škola počela je s radom 1764. godine, a prvi ivankovački učitelj bio je Josephus Molyi (Josip Moll). Za vrijeme njegove službe školu je polazio 31 učenik, a učitelj ih je podučavao njemačkim jezikom. Najveći problem bio školski prostor, a nastave se održavala u staroj, trošnoj i niskoj privatnoj kući. Kasnije su učiteljska mjesta zauzimali domaći sinovi, a kao prvi domaći učitelj ističe se Nikola Iščić, koji je službovao do 1787. godine. Nakon te godine rad škole je prekinut a škola od tada nije djelovala 42 godine. Pripreme oko ponovnog otvaranja škole započinju tek 1825. godine.
Škola je utemeljena i službeno otvorena 1. studenoga 1830. godine, otkada počinje i značajan preokret na školskom polju. Nove su škole primale svu djecu a ne samo djecu imućnijih roditelja. Prvi ivankovački učitelj bio je Josip Minjanović, rodom iz Vukovara. Jedan od učitelja predanih narodu i njegovim svakidašnjim potrebama bio je ivankovački rodoljub Julije Batory, koji započinje pisati i uredno voditi školsku Spomenicu. O njegovu zanosu govore i stihovi s početka Spomenice:
I
Sve za dom i rod,
Za svetu njegovu stvar:
Ulaži trud i muku,
Prinesi mu na dar!
II
U dobroj uspomeni
Ime nek ne vene.
Revnog učitelja
Pučkog prosvjetitelja.
Od 1878. godine spojene su dječačka i djevojačka jednorazredna učionica u dvorazrednu obospolnu učionicu s jednim učiteljem koji je ujedno bio ravnatelj škole i jednom učiteljicom. Ivankovačka učionica je i utemeljeni član Hrvatskog pedagoškog sabora u Zagrebu.
Opća pučka škola (učiona) u Ivankovu vodila je knjigu Školske mane i Knjigu odlikovanja. U Knjigu odlikovanja upisivali su se učenici s najboljim uspjehom, a u knjigu Školske mane svoje primjedbe i nalaze upisivali su kotarski i kraljevski školski nadzornici. Tek 1961. godine donesena je odluka da se škola zove Osnovna škola «August Cesarec», a otada je imala 10 učionica i 734 učenika. 1962./63. školu je zadesio potres zbog čega postaje neprimjerena za nastavu, te se započinje s prikupljanjem sredstava za gradnju nove škole.. U novoj školskoj zgradi prvi radni dan započeo je 7. rujna 1976. godine, a školu je pohađalo 973 učenika. Epohalne promjene kako u Republici Hrvatskoj tako i u samoj školi dogodile su se 1989./1990.. Za vrijeme domovinskog rata nastava se nije mogla ostvariti u potpunosti, već samo 20% nastavnog plana i programa. 1998. škola je adaptirana, a tijekom 2000./2001. vršeni su novi zahvati. Škola posjeduje 13 učionica, 6 praktikuma i sportsku dvoranu, te prostor za knjižnicu i čitaonicu. Tijekom idućih godina škola se opremala nastavnim sredstvima i pomagalima, ovisno o financijskim sredstvima.