Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva

Učenici osmih razreda prigodnim su aktivnostima obilježili Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Ovo je jedna od najvažnijih manifestacija koja slavi prvo hrvatsko pismo i prvu hrvatsku tiskanu knjigu. Riječ je o Misalu po zakonu rimskoga dvora koji tiskan 22. veljače prije 542 godine u tiskari Kosinj. Posebna važnost Misala je i što je pisan hrvatskim jezikom i pismom. Po tome smo bili prvi u Europi jer su se sve knjige pisale latinskim jezikom i pismom. Na inicijativu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Hrvatski sabor proglasio je ovaj spomendan na isti dan kada je i tiskan Misal. Time se željela osvijestiti javnost o bogatstvu i ljepoti ovog jedinstvenog pisma prepoznatljivog u svijetu kao simbola hrvatskoga identiteta.

Na nastavi hrvatskoga jezika učenici su pogledali prezentaciju o glagoljici kao prvom hrvatskom pismu. Zatim su u skupinama istražili kako će se diljem Hrvatske obilježiti Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Svoja zapažanja zapisali su na padlet ploču kako bi svi mogli pročitati dobivene podatke. Nakon rasprave uslijedio je i učenicima najzanimljiviji dio, a to su  kreativni zadatci. Staroslavenski institut na svom je portalu povodom ovog događaja objavio prezentaciju i radne listove za učenike. Učenici osmih razreda rješavali su zanimljive zadatke, učili o glagoljici, upoznali se s ligaturama, pisali glagoljicom, prevodili mudre misli pisane glagoljičkim slovima i odgonetavali brojeve koji se kriju iza glagoljičkih slova.

Učenici su izradili i inicijale svog imena na glagoljici te su svojim radovima uredili školski pano. Poslali su važnu poruku o neprocjenjivoj vrijednosti hrvatske povijesne baštine koja je dokaz bogate hrvatske tisućljetne jezične kulture.

 

Autor: Jasenka Tisucki, učiteljica savjetnica

Nadnevak: 22. veljače 2024.

Skip to content