Međunarodni dan dječje knjige
Međunarodni dan dječje knjige obilježava se od 1967. kada ga je ustanovio Međunarodni odbor za knjige za mlade (IBBY),. Riječ je o neprofitnoj organizaciji posvećenoj promicanju dječje književnosti. Njihova misao je djeci diljem svijeta omogućiti pristup kvalitetnim knjigama. Događaj se od kraja šezdesetih obilježava u cijelom svijetu, a svake se godine bira druga država koja će biti pokrovitelj Međunarodnog dana dječje knjige. Predstavnik te zemlje, obično neki poznati dječji pisac, kreira poruku koja se šalje djeci diljem svijeta, potičući ih na čitanje. Ove godine to je IBBY Nizozemska, a naslov poruke za Međunarodni dan dječje knjige je Jezik slika. Poruku je napisala Rian Visser, a poster je likovno osmislila Janneke Ipenburg. Sloboda mašte središnja je tema Međunarodnog dana dječje knjige za 2025. godinu, a IBBY vjeruje da će poticanje mašte doprinijeti međusobnom razumijevanju i toleranciji.
Učenici 8. b razreda na satu hrvatskoga jezika poučnim i kreativnim aktivnostima obilježili su ovaj događaj. Prisjetili su se najpoznatijih književnih djela danskog književnika Hansa Christiana Andersena povodom čijeg se rođendana obilježava Međunarodni dan dječje knjige. Bila je to prilika de se učenici vrate u rano djetinjstvo i svijet bajki. Skupina učenika pronašla je mudre misli koje se kriju u bajkama Djevojčica sa šibicama, Ružno pače, Palčica i Carevo novo ruho te su izradili zanimljive straničnike. Druga skupina učenika sudjelovala je u neobičnom kreativnom natjecanju. Pokrovitelji ovogodišnje manifestacije, predstavnici Nizozemske, osmislili su međunarodno natjecanje u crtanju, pozivajući djecu diljem svijeta da vizualno interpretiraju pjesmu Riane Visser Jezik slika. Također, ovom prigodom organiziran je i literarni natječaj za najbolju pjesmu na slobodnu temu za učenike osnovnih škola Republike Hrvatske u kojem je sudjelovala literarna skupina.
Aktivnosti poticanja čitanja i stjecanje čitalačkih navika imperativ su za cijelo društvo, a pogotovo za djecu i mlade. Ljubav prema knjigama razvija se tijekom cijelog života, stoga su aktivnosti kojima se ona ostvaruje uvijek dobrodošle. Mnoštvo je dobrobiti koje čitanje donosi čitatelju, makar ono bilo i nekoliko minuta dnevno. U svijetu digitalne ere i vremenske ograničenosti, odvojiti vrijeme za čitanje svega što nam dođe pod ruku, bogatstvo je koje nas trajno oplemenjuje.
Jasenka Tisucki, učiteljica savjetnica