Svjetski dan hrane

Ove školske godine naša škola se uključila u Food Educators  projekt čiji je jedan od ciljeva usvojiti znanja o održivosti, od proizvodnje hrane do njezine konzumacije i odlaganja, s naglaskom na odgovorno upravljanje resursima i smanjenje otpada.

Održiva proizvodnja hrane ključna je za očuvanje prirodnih resursa i smanjenje negativnog utjecaja na okoliš. Proces održivosti započinje odgovornom proizvodnjom hrane, nastavlja se svjesnom potrošnjom, a završava pravilnim odlaganjem otpada. Cilj je smanjiti ekološko zagađenje, osigurati dugoročnu dostupnost resursa i očuvati ekosustave.

Svi možemo doprinijeti održivom sustavu hrane kroz odgovorno ponašanje u kupnji i konzumaciji, a naročito u pristupu bacanja hrane. Prema podatcima, trećina proizvedene hrane završi kao otpad. Planiranje obroka i pažljivije korištenje ostataka smanjuje otpad i ekološko zagađenje. Kada je riječ o otpadu, ključno je recikliranje ambalaže. Plastika, metal i staklo trebaju se odlagati u odgovarajuće spremnike za recikliranje kako bi se smanjio utjecaj na okoliš. Svjetski dan hrane, 16. listopada, obilježili smo radionicom u 6. c. Učenici su poslušali kratko izlaganje uz prezentaciju o održivom pristupu potrošnji i bacanju hrane. Svi su  pokazali svijest o ovom problemu te su sami iznosili kreativne prijedloge kako riješiti ovaj problem. Zaključili smo kako je nama u seoskim sredinama lakše imati  odgovoran pristup hrani jer većina ljudi ostatke hrane daje za jelo kućnim ljubimcima ili drugim životinjama, a ne baca hranu  u smeće.

                                      Marija Jurić, prof.

 

Skip to content