Veliko priznanje za našu školu- Oznaka eTwinning Škole stigla u Ivankovo!!!
Već duži niz godina, dio djelatnica naše škole aktivan je u eTwinning projektima, za koje su dobile i brojne oznake kvalitete projekta.
Etwinning projekti su međunarodni projekti u kojima sudjeluju škole s područja Europe preko eTwinning platforme, uključuju velik broj učenika, a teme su suvremene, aktualne i usmjerene prema ostvarivanju ishoda učenja, te povezivanju i korelaciji različitih predmeta. Učenici uče i o drugim zemljama, te se putem foruma i webinara povezuju s učenicima iz drugim zemalja.
Naša je škola dobitnica prestižne oznake Twinning škole (eTwinning School label) za 2025- 2026. godinu. Ovo neizmjerno priznaje potvrda je predanosti škole europskim vrijednostima u obrazovanju, suradnji s drugim školama, te primjeni inovativnih metoda poučavanja.
Sam proces prijave je bio opsežan, trebalo je navesti sve aktivnosti koje škola radi, te sve navedeno potkrijepiti dokumentima, poveznicama sa stranice škole i drugim dokazima.
Velika je čast biti eTwinning Škola, te se nadamo da ćemo opravdati povjerenje eTwinning zajednice.
Što je oznaka eTwinning škole?
Oznaka eTwinning škole prepoznaje i ocjenjuje uključenost i predanost ne samo pojedinačnih eTwinnera, već i cijele škole, gdje timovi nastavnika i školskih voditelja rade zajedno. Izjava o misiji škole eTwinninga naglašava sljedeće elemente:
- Zajedničko vodstvo
- Suradnja i timski rad
- Uključenost učenika
- Uključivanje i inovativnost
- Biti uzor drugim školama.
Koje su prednosti biti eTwinning škola?
eTwinning škole su službeno priznate na europskoj razini kao uzori za eTwinning i čine mrežu vodećih škola koje inspiriraju budući razvoj eTwinninga. Sve eTwinning škole dobivaju komplet koji uključuje pločicu i zastavu.
eTwinning škole vrlo su vidljive na europskoj razini i potiče ih se da svoju oznaku eTwinning škole istaknu u promotivnim i informativnim materijalima.
One su također dijelom posvećene eTwinning online grupama gdje mogu dijeliti primjere dobre prakse i surađivati. Osim toga, pozvane su da sudjeluju u namjenskim tečajevima stručnog usavršavanja i online događajima.
eTwinning projekt „Peace at Home, Peace in the World”
Ove školske godine uključili smo se u međunarodni eTwinning projekt „Peace at Home, Peace in the World”. U projekt su se uključile učenice iz sedmog razreda koje pohađaju dodatnu nastavu engleskog jezika. Projekt je uključivao škole iz Turske, Rumunjske, Ukrajine, Italije i Hrvatske. Trajao je od studenog 2024. godine do veljače 2025.godine. Učenici koji su sudjelovali u projektu bili su u dobi od 9 do 14 godina. Tema projekta su bili nacionalni i međunarodni blagdani ili obljetnice. Svaka je škola članica sama izabrala koje blagdane će predstaviti. Mi smo se odlučili za dva međunarodna blagdana Božić i Uskrs jer je Hrvatska katolička zemlja i ta dva blagdana su nam značajna. Osim toga, izabrali smo Dan sjećanja na pad Vukovara, te Vinkovačke jeseni, jer smo smatrali kako je Dan sjećanja značajan jer obilježava žrtve koje su naši sunarodnjaci podnijeli kako bi mi danas imali svoju državu i bili slobodni, a Vinkovačke jeseni smo izabrali jer su značajne za kraj u kojem se naša škola nalazi.
U početku projekta izradili smo logo projekta, slogane i postere. Glasali smo za najbolji logo, slogan i poster.
Nakon toga, izradili smo pano gdje smo prikazali naš projekt.
Zatim smo krenuli sa izradom plakata i prezentacija o četiri blagdana koje smo izabrali. Radovi su bili svestrani i zanimljivi.
Naučili smo i zanimljive činjenice o blagdanima u drugim zemljama, na primjer kako se u Turskoj slavi dan Državnosti i dječji dan 24. travnja, a Dan republike slave 29. listopada. Dan republike je najvažniji blagdan u Turskoj jer je promijenio sudbinu te države.
U Ukrajini slave večeri svetoga Andrije 30. studenog, i taj blagdan predstavlja najvažniji dio njihove kulture i nasljedstva. Osim toga, 21. siječnja slave Dan ujedinjenja. Na taj dan drže ruke i na taj način naprave „lanac jedinstva”. To pokazuje kako su jaki zajedno.
U Italiji se 6.siječnja slavi La Befana. Dobroj djeci La Befana nosi slatkiše, a zločesta djeca dobiju ugljen od nje u čarapu. Ovo nas je podsjetilo na našeg Svetog Nikolu i Krampusa.
Na kraju projekta smo napravili dva zajednička rada. Prvi rad bio je video s porukama „Stop the war…” kao potpora našoj školi partneru iz Ukrajine, gdje je trenutno ratno stanje. Naša poruka je bila „Stop the war that we can live freely!” (Zaustavite rat kako bi živjeli slobodno”). Drugi rad je bila zajednička priča, podijelili smo se u tri skupine, te je svaka skupina osmislila svoju priču na način da je svaki učenik i nastavnica napisao dio priče u nekoliko rečenica i nastavljali su se jedni na druge.
Učenici kroz ovakve projekte usavršavaju svoje znanje engleskog jezika, ali i uče o kulturama drugih zemalja, uče se toleranciji poštivanju tuđih kultura.
Datum objave: 2.travnja 2025.
Autor: Ivana Kozić, prof. engleskog jezika i književnosti i povijesti,
učitelj savjetnik