Croatica za djecu i mlade

Autor: Kristina Perić, 25. 4. 2023.

I ove smo se godine aktivno uključili u provedbu projekta Croatica za djecu i mlade. Projektom se promiče  hrvatski jezik i hrvatsku pisanu baštinu, a odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja. Projektni tim čine sveučilišni nastavnici s Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu i nastavnici iz pojedinih osnovnih i srednjih škola. Aktivnosti su u našoj školi održane 24. travnja 2023. godine. Sudjelovali su zainteresirani učenici šestih, sedmih i osmih razreda, a koordinatorica projekta za našu školu bila je učiteljica hrvatskoga jezika Jasenka Tisucki.

Projektne aktivnosti sastojale su se iz dva dijela, a to su:

1. Predavanje s računalnom prezentacijom na temu: "Povijest hrvatskoga jezika i hrvatske pisane baštine"

2. Radionica o pojedinoj temi iz hrvatskoga pravopisa, npr.: "Veliko i malo početno slovo"

Predavačica, profesorica Blanka Mesić, učenike je upoznala s najvažnijim povijesnim događajima, osobama i djelima koja su obilježila povijesni razvitak hrvatskoga jezika i pisane baštine. Pomoću vizualnih prikaza učenici su mogli doživjeti najstarija i najvažnija djela hrvatske pisane baštine.

Radionica je bila posvećena suvremenom hrvatskom jeziku i to njegovu važnom dijelu – pravopisu. Učenici su rješavali zadatke vezane uz sadržaje o pisanju velikoga početnog slova. Svoja rješenja uspoređivali su i komentirali s ostalim učenicima. Predavačica im je pojasnila eventualne nejasnoće.

„Projekt je namijenjen darovitim učenicima koji imaju želju i sklonost prema dubljem upoznavanju povijesti hrvatskoga jezika, gramatike i pravopisa hrvatskoga jezika te hrvatske pisane baštine. U tome smislu na sudjelovanje u projektu pozvani su upravo daroviti učenici osnovnih i srednjih škola, koji žele njegovati svoj hrvatski jezik i proširiti znanje o važnim djelima hrvatske pisane baštine.

Ciljevi projekta su:

• promicanje hrvatskoga jezika kao temeljne odrednice hrvatskoga identiteta
  • ponavljanje i proširivanje znanja iz povijesti hrvatskoga jezika
  • utvrđivanje i proširivanje znanja iz gramatike i pravopisa hrvatskoga jezika
  • promicanje hrvatske pisane baštine kao važne odrednice hrvatskoga identiteta
  • utvrđivanje i proširivanje znanja o hrvatskoj pisanoj baštini
  • njegovanje domoljubnih i univerzalnih vrijednosti.“ (http://www.croatica.hr/opis-projekta)

Organizatori projekta pobrinuli su se da učenici nastave proširivati svoja znanja iz povijesti hrvatskoga jezika i pisane baštine te iz gramatike i pravopisa hrvatskoga jezika. Svi polaznici dobili su besplatni primjerak knjige  "Pregled povijesti, gramatike i pravopisa hrvatskoga jezika". Riječ je o priručniku koji učenike upoznaje s osnovama povijesti, gramatike i pravopisa hrvatskoga jezika. Učenici su bili aktivni i zainteresirani za rad te su se rado uključivali pokazujući svoje znanje o navedenim jezičnim temama. Završetak aktivnosti obilježili smo zajedničkim fotografiranjem, a učenici su sa sobom ponijeli još jedno vrijedno iskustvo obogaćeno novim spoznajama o bogatstvu hrvatskoga jezika.

Jasenka Tisucki, prof.

« Svibanj 2024 »