Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Autor: Kristina Perić, 17. 11. 2023.

Učenici 7. b razreda prigodnim su aktivnostima na Satu razrednika obilježili 32. obljetnicu stradanja Vukovara. Sat smo započeli prikazivanjem fotografije vukovarskog vodotornja.

Učenici su ju kratko promotrili, a zatim su odgovarali na pitanja što fotografija prikazuje, s čime povezuju prikazani sadržaj i zašto danas govorimo o tome. Razgovor je doveo učenike do teme današnjega sata, a to je obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 18. 11. 1991. Zatim je uslijedio prikaz prezentacije  ključnih događanja u vrijeme okupacije Vukovara i njegovog pada u ruke neprijatelja. Učenici su pažljivo slušali izlaganje, iznosili su osobne dojmove i  postavljali pitanja kako bi proširili svoja znanja.

Nakon toga učenici su pogledali dokumentarni film 5 minuta za sjećanje: Bitka za Vukovar u režiji MORH-a, https://www.youtube.com/watch?v=4vuYLN1E_qA . Učenici su saznali neke nove činjenice o Domovinskome ratu i strahotama koje su grad Vukovar i njegovi stanovnici proživjeli. Sat smo završili kreativnim radom. Učenici su izradili prigodne plakate kojima smo uredili razredni pano.

Tijekom sata učenici su se prisjetili najvažnijeg dijela hrvatske povijesti 20. stoljeća. Promišljali su o uzrocima i posljedicama Domovinskoga rata i o svim strahotama koje svaki rat donosi sa sobom. Osvijestili su važnost žrtve koju su podnijeli svi hrvatski branitelji i važnost iskazivanja počasti i poštovanja svim žrtvama rata.

Grad – to ste vi.

S. G.