12. Festival prava djece

Autor: Kristina Perić, 23. 11. 2020.

Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator organizirala je Festival u suradnji s Uredom UNICEF-a za Hrvatsku, Uredom pravobraniteljice za djecu i Hrvatskim filmskim savezom, a s ciljem proslave dječjih prava, promocije dječjeg stvaralaštva i stvaralaštva mladih. Festival je zbog epidiemioloških prilika organiziran na daljinu, a u njegovu realizaciju uključio se i 8. b razred naše škole s razrednicom Jasenkom Tisucki.

Organizatori su pripremili izbor najboljih filmova stvaralaštva djece iz Hrvatske kojima smo   u sklopu programa „Školski objektiv“ mogli pristupiti besplatno. Učenici su pogledali film „Perfect“ koji govori o utjecaju medija na stvaranje pogrešnih ideala ljepote. Ova tema danas je često prisutna među mladima i privlači njihovu pažnju, a to su pokazali i učenici 8. b razreda aktivno prateći sve etape sata. Cilj aktivnosti bio je pokazati djeci koliki utjecaj mediji imaju na njihov doživljaj ljepote i kakvu sliku zbog toga stvaraju o sebi. Na kraju je naglašeno kakvu sliku trebaju imati o sebi. Prva aktivnost bila je istražiti  instagram profile slavnih osoba kako bi učenici prepoznali koliki utjecaj ovaj medij ima kako bi neke ličnosti sebe prikazale savršenim.

Zatim su izradili plakat pomoću samoljepljivih papira na kojima su napisali ime jedne osobe koju smatraju savršenom i razloge zbog kojih tako misle. Među slavnim osobama kao što su sportaši i glumice, našli su se i papirići s rečenicom „Mislim da nitko nije savršen.“. Nakon toga na pitanje Tko odlučuje tko je i što je lijepo? učenici su se uključili u raspravu. Uslijedilo je gledanje filma i analiza njegovog sadržaja i poruke. Sljedeća aktivnost bila je čitanje citata slavnih osoba s početka sata čije su profile učenici istraživali. Učenici su saznali s kojim su se problemima te osobe susrele u životu zbog stvaranja pogrešne slike o sebi u mladosti i utjecaju medija na njihovo samopouzdanje.

Zaključili su da su se i neke slavne osobe, koje su njima često uzor, susrele s pritiskom medija i na vrijeme prepoznale pogrešne utjecaje te naučile prihvatiti stvarnu sliku sebe, voljeti ju i cijeniti. Posljednja aktivnost bila je izraditi popis kvaliteta koje su uvijek moderne. Tako su stvorili poruku da su to prave osobine koje usrećuju njih i osobe kojima su okruženi.

Jasenka Tisucki, prof.

« Svibanj 2024 »