Slavonska tematika u književnim djelima

Autor: Kristina Perić, 9. 5. 2022.

U školski projekt iz hrvatskoga jezika, kao i puno puta do sada, uključili su se učenici osmog c razreda. Tijekom nastave književnosti često su učili o temi zavičajnosti u književnim djelima. Tako je nastala i ideja za ovaj projekt. Koliko često se  tema Slavonije i njezinih motiva, ljudi i govora javlja u književnim djelima zavičajnih pisaca i u kojim oblicima, učenici su istraživali u skupinama. Odlučili su se za neke od predstavnika zavičajne književnosti poput Josipa Kozarca, Dobriše Cesarića, Antuna Gustava Matoša, Dragutina Tadijanovića i Miroslava Slavka Mađera. Dio njihovog bogatog književnog stvaralaštva svoje mjesto pronašao je u svim čitankama hrvatskoga jezika što dovoljno govori o vrijednosti književne baštine koju su nam ostavili.

Cilj projekta bio je odabrati jednog predstavnika, istražiti pojavu zavičajnosti u njegovim književnim djelima, analizirati pronađene primjere i objasniti njihovu ulogu. Članovi svake skupine međusobno su podijelili zadatke, pridržavali se kriterija vrednovanja projekta i osmišljavali svoja rješenja. Tijekom dva školska sata učenici su izlagali svoje projekte. Učenici su se odlično pripremili, a  o tome koliko im je tema bila zanimljiva govori i način na koji su predstavili svoje radove i koliko su pažljivo i sa zanimanjem slušali jedni druge.

Radovi, koje su osmislili i predstavili, bili su: slavonske motivske zbirke, umne mape stilskih izražajnih sredstava motiviranih zavičajem, vremenske lente naziva najpoznatijih književnih djela sa zavičajnom temom. zbirke književnih junaka i slikovni primjeri s temom zavičajnih motiva pronađenih u književnim djelima. Učenici su izveli krasnoslov stihova pjesama s temom o Slavoniji i igrokaz potaknut književnim junacima kao tipičnim predstavnicima slavonskog života tog doba.

Učenici su raspravljali nakon svakog izlaganja i isticali što im se svidjelo, a što bi promijenili ili dodali. Učenici su uložili trud i u potpunosti ispunili zadane kriterije te ostvarili cilj projekta.

Ovim projektom učenike se potaknulo na čitanje književnih djela zavičajne tematike te potaknulo na ljubav prema književnosti kao umjetnosti riječi.

Jasenka Tisucki, prof.

« Svibanj 2024 »